אזהרה: משככי כאבים עלולים לגרום אובדן שמיעה (הארץ)

נטילה קבועה של תרופות נגד כאבים בקרב גברים בגילאי 40 עד 50 מכפילה את הסיכוי לאיבוד שמיעה, כך מגלה מחקר מקיף בארה”ב

נטילת תרופות נגד כאבים באופן קבוע עשויה להוביל לאובדן שמיעה בטווח הארוך, כך מגלה מחקר חדש.

החוקרים מצאו קשר בין החומר אצטמינופן (פרצטמול) הקיים בתרופות נגד כאבים כמו אקמול, דקסמול ואקסדרין לאובדן שמיעה. “למרות שתרופות אלה נמכרות ללא מרשם הן עדיין תרופות – ובשימוש בהן ייתכנו תופעות לוואי”, אמרה ד”ר שרון קורהאן, מחברת הדו”ח, שנערך בשיתוף חוקרים מאוניברסיטאות הרווארד, ונדרבילט, בית החולים בריגהאם לנשים ומרפאת מסצ’וסטס.

החוקרים בחנו נתונים של 27 אלף גברים בין הגילאים 40-70 שמילאו שאלונים כל שנתיים מאז שנת 1986. הנשאלים ענו על שורה של שאלות רפואיות ודמוגרפיות, ובין היתר נשאלו אם אובחנו כסובלים מאובדן שמיעה ואם נטלו אספירין, תרופות אנטי דלקתיות, אספירין או אצטמינופן באופן קבוע. כמעט 3,500 מקרים של אובדן שמיעה דווחו.

“הממצאים היממו אותנו”, ד”ר קורהאן. הקשר החזק ביותר נמצא בקרב גברים מתחת לגיל 50. נטילה קבועה של תרופות אלה בקרב הגברים הצעירים הכפילה את הסיכוי לאיבוד שמיעה. “אצטמינופן עשוי להביא לדילול של (החלבון) הגלוטטיון, שידוע כי הוא מגן על שבלול האוזן מפני נזק” אמרה.

ד”ר טום אבלסון ציין עוד כי “זה זמן ידענו כי מינון גבוה של אספירין ותרופות אנטי דלקתיות ללא סטרואידים כמו איבופרופןן עשויות להיות רעילות לאוזן. לא ידענו זאת לגבי אצטמינופן”.

מתוך עיתון “הארץ”